Carnaval/karneval!!!

Začalo to v sobotu večer, kde sme sa s mojou rodinou išli pozrieť na uvítací festival alebo sprievod. V každom sprievode sú tzv. KOMPARSY. Je to niečo ako dlhoročná skupina kamarátov ktori sa stretávajú. Každý je v nejakej. Moja mama má napríkad komparzu s rodičov detí zo školy ďalšia z jej strednej školy a do ďalšej ju pozvali jej kamarátky. Môj brat patrí do komparzi do svojej školy. Tieto komparzy sa stretávajú viackrát do mesiaca. Väčšinou je to okolo 30, 40 ľudí niekedy aj viac. Je to niečo ako u nás stretávka po strednej alebo po výške, ktoré sa zúčastňujú karnevalu tym spôsobom že buď za niečo štrajkujú alebo pozývajú ľudí a popritom majú rovnaké oblečenie , zdobia si rôzne autá a vydajú sa do ulíc spievajú a tancujú. Je to vcelku ťažké na vysvetlenie ale dúfam že aspoň trošku chápete. Najstaršia komparza, ktorá sa zúčastnila sprievodu mala 70 ročnú účasť. V tomto sprievode sa vyhlasuje takisto jedna kráľovna mladších kompárz a jedna kráľovna zo starších. Komparzy, ktoré sa zúčastniť nechcú majú svoje vyhradené miesta na, ktorom sú tancujú a sledujú sprievod. Je to možno aj lepšie lebo kráčať 9 kilometrov je vcelku veľa keď človek musí celú dobu zabávať ľudí, usmievať sa, kričať či protestovať napríklad proti prezidentovi. Takisto veľkú účasť mali tento rok španieli. Pretože každoročne Bolívia pozve inú krajinu a tento rok to boli tzv. jazdci na koňoch zo Španielka. Celý tento pochod trval približne 7 hodín človek by si povedal že sa nedá vydržať sedieť a sledovať ale s mojou rodinou a s kamarátkou z Francúzska sme si to ozaj všetci veľmi užili, spoznali ľudí a videli niečo neeurópske.

placeholder://placeholder://placeholder://placeholder://placeholder://placeholder://

V ďalšie dni čiže nedeľa, pondelok, utorok sa konali festivaly v uzavretých priestranstvách s hudbou, kde vystupovali rôzny DJ-ji, z rôznych krajín. Tu už ste museli platiť za vstupenku alebo ak ste mali dobrých kamarátov a šťastie tak nie. Bol to niečo ako festival Pohoda alebo Dohoda, kde bolo asi 2000 ľudí. Vždy keď som sa odtiaľ vracala, prišla som domov a mali sme s mojou rodinou grilovačku na záhrade u mojej teti. Všetci sa zabávali lebo tu karneval je niečo obrovské. Všetko žije a je jedno v akú hodinu. Každý večer som ostala mokrá lebo moja mama mala v obľube nás oblievať vodou. V posledný deň prázdnin, čiže streda už všetci iba oddychovali lebo nebol asi nik, kto nebol unavený po týchto 4 dňoch zábavy.

Pri obede sa má môj otec opýtal že prečo som smutná a vravím že nie niesom že som vporiadku a on že nie vidím že niesi. A dodal ach chápem karneval sa skončil. Takže asi tak. Najlepšie je že tu sa ľudia vedia baviť ale že naozaj baviť. Hudbu majú svoju ale aj zahraničnú a takisto aj piesne zo Santa Cruz ktoré všetci vedia spievať a tancujú na ne dokonca aj na takýchto festivaloch. Je to úplne niečo iné.

Takže takýto bol môj karneval. Plný smiechu, tanca, hudby, jedla, priateľov a aj nových priateľov. Neuveriteľný zážitok, na ktorý hádam nikdy nezabudnem.

Majte krásny deň, Lenka.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: