Je to už pól roka

Je to až neuveriteľné ako ten čas letí. Bude to 6 mesiacov 19. februára čo som v Bolívii. Keď bývate niekde pól roka uvedomíte si aký cenný je domov a že predsalen to Slovensko, nieje až také zlé. Mnoho z vás sa asi zasmialo pri tejto vete ale je na tom kúsok pravdy. Nič nieje dokonalé ani Bolívia nie. O to viac si vážite tie momenty, ktoré Vám vaša rodina či priatelia dajú. Či už tu alebo tam na opačnej zemeguli.

V tomto prípade bol mesiac december, január a kúsok februáru plný zážitkov a zmien, ktoré sa asi nikdy nebudú opakovať.

Nová rodina, nový život:

Keď som sa vrátila z výletu okolo Bolívie deň na to som sa sťahovala do novej rodiny. Nebudem Vám klamať i keď som o svojej predošlej rodine hovorila viac-menej v dobrom, až také úžasné to nebolo. O výmenu rodiny som požiadala ja a to o takmer 2 mesiace skôr ako by sa malo. Aj napriek tomu sme sa rozlúčili veľmi rodinne a všetci sme sa vyobjímali.

Nová rodina má privítala veľmi srdečne s veľkým plagátom “Bienvenida” a po krátkom zoznamovaní mi ukázali to najhlavnejšie. Keďže v tomto období tu boli prázdniny, bolo viac možností cestovať a spoznávať mesto. Len tak pre info, mama sa volá Pamela a je naozaj vtipná a hlavne srdečná žena. Má kozmetický salón s otcovou sestrou. Keďže rodina vlastní niečo ako farmu otec, Pablo, pracuje tam. Traja bratia 8 ročný Leo, 14-ročný, Armando a už 17-ročný Pablo. Vcelku sranda. Aj vo všeubecnosti je táto rodina naozaj obrovská. Na prvom stretnutí to bolo hrozné asi 30 nových ľudí a tie mená no hrôza. A ešte si zapamätať tie rodinné vzťahy. Všetci sú milí, komunikujú so mnou a tak ako spoznávam ja ich oni spoznávajú mňa. Keďže rodina prerába dom bývame u otcovej mami. Volá sa Dorita a vlastní prvú cestovnú kanceláriu v Santa Cruz. Čo má prekvapilo najviac bolo že pozná Slovensko a dokonca bola aj v Bratislave. Je naozaj veľmi milá a vždy si nájdeme tému na rozprávanie. Vo všeubecnosti je táto rodina veľmi scestovaná, časť z rodiny pochádza z Nemecka moja teta tam žila viac než 10 rokov (otcova sestra Claudia, má 4 synov a jednu dcéru) takže poznajú veľmi veľa z Európy. Takisto som spoznala rodinného priateľa, prvého výmenného študenta z Bolívie. Je to jednoducho veľká rodina, s množstvom zaujímavostí a zážitkov, ktoré by som ešte rada zistila. A čo je najvtipnejšie moja teta, teda druhá teta a všetci so svojimi rodinami bývame na rovnakej ulici.

Vianoce:

nikdy som si nepredstavovala aké to bude, jednoducho povedané bolo to čudné. Byť ešte v tejto dobe s takmer cudzími ľudmi pri štedrovečernej večeri a vidieť ako sa všetci objímajú a radujú nebolo ľahké ale aj napriek tomu som to prežila. U nás sa oslavujú Vianoce dlho ešte tri dni potom sú nejaké tie povianočné návštevy a nálada . Tu je to vcelku rýchle, nerobia žiadne zvyky pred večerou jednoducho večera o trochu špeciánejšia ako normálne rozdajú sa darčeky a je to. Nič predtým nič potom. Jediné čo má prekvapilo že som bola s rodinou prvýkrát v kostole a spievali sa Vianočné koledy. Takže naozaj ďakujem pani bohu že to neboli slovenské Vianoce.

Nový rok

Ďalšia dilema. Nakoniec to skončilo tak že sa robila grilovačka s pár ľudmi s rodiny. Môj otec nechcel robiť nič veľké lebo minulý rok mu zomrel otec. Takže pól noc som strávila s rodinou a neskôr som bola s mojimi kamarátmi v centre mesta. Takže áno, kupodivu všetko dopadlo ešte lepšie než som si predstavovala, spoznala som dalších ľudí a prišla domov s pocitom že áno, toto bol úžasný, nový rok v Bolívii.

Neviem či som aj predtým spomínala ale mám tu viac-menej kamarátku zo Slovenska, ktorá tu býva niečo cez 40 rokov. Vďaka nej som mala vianočnú kapustnicu či zemiakový šalát a takisto vianočné koláče. A nezabudnime na domáci maďarský guláš s domácou, kysnutou knedľou. Fakt zázrak jesť niečo takéto takto ďaleko. Takže ďakujem Evi.

V ďalšie dni to bolo takmer o tom istom, spoznávanie rodiny, návštevy, grilovačky všetko čo sa robí cez prázdniny. Povedala by som že nebol deň bez nejakej novej osoby v mojom živote. V dobrom slovazmysle. Či už s výmennými študentami alebo domácimi. Lebo tú spoznáte ľudí veľmi rýchlo len si musíte dávať pozor s kým sa začnete baviť. Nemôžete dôverovať každému.

V ďalšie dni ma moja rodina zobrala na ich farmu. Pre mňa bolo až neuveriteľné aké ticho tam bolo a bolo až neuveriteľné ako mi to chýbalo. Lebo Santa Cruz je dosť rušné a odísť odtiaľ na miesto kde nieje ani signál a nemusíte riešiť nič, občas človeku ako mne chýba. Vidieť banány, mangá, mandarínky či pomaranče na stromoch bol tiež zážitok. A najlepšie na tom je že to nieje ani ďaleko iba nejakú pól hodinu od mesta. Druhá farma, ktorú vlastnia je približne dve hodiny od Santa Cruz ale tam som ešte nemala možnosť sa dostať.

Takže vcelku to boli naozaj skvelé, horúce prázdniny bez akýchkoľvek problémov.

Jediná asi smutná správa je že jedno dievča z USA, Chloe sa musela vrátiť do svojej krajiny takže počas prázdnin sme mali aj smutné chvíle na letisku ale aj dobrú rozlúčkovú párty.

Nová škola:

keďže som zmenila miesto bývania, rodičia mi navrhli či nechcem zmeniť školu. A po dlhšom premýšľaní som povedala áno, keďže táto škola je na rovnakej ulici kde bývam. Moja stará škola je asi pól hodinu od domu takže oveľa jeenoduchšie je nastúpiť sem,aspoň môžem spoznať nových ľudí a budem môcť spať dlhšie.

Tu prázdniny skončili 5 februára, takže toto bol môj prvý školský deň. Nemôžem povedať že to bolo ľahké ale bolo to o dosť ľahšie keďže už po španielsky viem rozprávať oveľa lepšie ako v mojej prvej alebo druhej škole.

Prvý deň sa toho veľa nedialo,v ďalšie dni to už bolo zujímavejšie a o trochu uvoľnenejšie.

Keďže mesiac február je mesiac karnevalu tak doslova celé mesto žiari farbami, všetci tancujú a pripravujú na festival. Každú sobotu boli v meste niečo ako sprievody, kde ľudia tancovali a spievali. Od detí až po dospelých. Už iba čakáme aký skutočný karneval bude pretože ten začína 11. februára.

Takže asi tak, majte krásny deň Lenka

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: