Dlhá doba a mám 18

Dlho som nepísala, viem. Asi to najhlavnejšie, čo by som mohla spomenúť je, že som tu oslávila svoje 18. narodeniny. V novej škole som bola štvrtý deň, takže som neočakávala nič veľké, ale aj napriek tomu ma uprostred ihriska privítali s dvoma tortami, veľkými číslami 1 a 8 a s pesničkou “happy birthday”. Naozaj som to nečakala a naozaj som bola prekvapená, akí dokážu byť ľudia milí a ako dokážu prekvapiť.

O dva týždne neskôr sme mali rotary výlet, Festival orchideí. Všetci študenti z Bolívie sa stretli v jednej menšej dedinke, kde sme strávili 3 dni.

Že by to tam orchideami prekypovalo povedať nemôžem, ale aj napriek tomu bol zážitok vidieť ďalšiu časť ďalekej Bolívie.

Tiež som sa naučila pripravovať Cuñape, čo je niečo ako mäkučký syrový chlieb.

Mala som možnosť vidieť tradičnú výrobu kobercov a šiat, či národné tance. S výmennými študentmi bolo super.

Spoznali sme iné krajiny, spoznali sme sa navzájom a aj napriek tomu, že sme sa videli prvý raz, to bolo doslova rodinné.

Asi najväčší šok nastal posledný deň, keď za mnou prišiel vedúci a povedal mi, že spoznal ľudí zo Slovenska. Povedal to s takým pokojom a tak normálne že som mu na prvýkrát ani neuverila. Ale bolo to tak. Ľudia žijúci v Santa Cruz, ktorí boli na rovnakom výlete ako cela naša rotary skupina. Bývajú tu asi 45 rokov, Eva a jej kamarátka zo Slovenska. Jej manžel je Bolívijčan žijúci tu v Bolívii, ktorý študoval v Prahe, takže hovorí po česky. No sranda. Ja sama som mala problém hovoriť s nimi. Slovenčina je ozaj ťažká.

Po výstave orchideí sme sa stretli a Eva ma pozvala na obed. Aaaaaa prvé európske jedlo, Gordon blue. A fakt bolo dobré.

Takže mám novú obľúbenú reštauráciu. Tá patrí jej kamarátovi, ktorý je pôvodom z Nemecka. Proste skvelé.

Gaby = moja counselorka.

Takže ďalšie šialene stretnutie s mojou poradkyňou. Veselé poobedie so sladkým hamburgerom. Ale vážne. Pocukrená žemľa. Veľmi dobrá kombinácia. Ale čo sa dá robiť Bolívia.

Rotary večera

Na další týždeň sme boli pozvaní všetci výmenní študenti na oficiálnu rotary večeru v jednom z klubov v centre mesta.

Margot z Francúzska

Úprimne neviem aký bol účel ale spoznala som množstvo ľudí zo zahraničia ale samozrejme aj zo Santa Cruz a mohli sme sa podeliť o rady aké takisto rozprávať o Santa Cruz vo všeobecnosti a pýtať sa veci ktoré nám neboli jasne dobrovoľníkov z rotary. Nehľadiac na jedlo ktoré bolo “zaujímavé” to bol vcelku fajn večer.

Ešteže máme ten Burger king.

Kedže moje hodiny španielčiny sa pomaly blížili ku koncu dohodli sme sa že urobíme malé predstavenie o našej krajine. Veľa ľudí ani nemá tušenie kde Slovensko leží tak bolo vcelku komické vidieť ich tvare keď som povedala meno mojej krajiny. Ale dôležité bolo asi to že im chutila bublanina a zemiakový šalát.

Škola tak ako vždy.

Čo si robila v škola?. Spala.

To vážne. Je to síce smutné ale je to tak. Bohužiaľ keď nerozumiete a ste unavený z rozmýšľania a prekladania každého slovíčka v španielčine neostáva Vám nič iné iba spať. Je to vcelku fajn niektorí učitelia sú veľmi tolerantní inú zase nie ale aj napriek tomu mávam pekné sny a moja lavica a ja sme dobré kamarátky.

Aj napriek tomuto fakt že nerozumiem vždy a všetko stále je to v škole sranda. Či s učiteľmi ktorí radi vtipkujú ale s tými ktorí ma možno veľmi nemusia.

Spolužiaci všetci naozaj všetci sú úplne skvelí pomáhajú vždy keď niečo potrebujem a aj keď mám niekedy logiku na bode mraze neprestávajú sa snažiť. Áno občas ich obdivujem!

To by bolo asi všetko na dnes najbližšie o výlete do Brazílie.

Majte krásny deň.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: